Pro naše světové poháry a související akce vzniklo celkem pět map. Jejich tvorba byla svěřena zkušeným mapařům – Janu Fátorovi pro všechny sprintové prostory, prostor pro middle přenesl na papír Zdeněk Sokolář. Požádali jsme je o bližší dojmy z průběhu mapovacích prací.
Již v průběhu roku 2017 proběhly kompletně mapovací práce pro sprint v Mladé Boleslavi, sprintové štafety na Petříně a krátkou trať na Valdštejně. Koncem zimy a na jaře 2018 pak následovaly mapovací práce pro knockout sprint a model sprint.
Jan Fátor je znám svoji výřečností, takže se o dojmy rád a obsáhle podělil: „V Mladé Boleslavi (sprint) terén splnil má očekávání. I když jsem si ve svahu plném cestiček a pěšinek trochu zanadával, tak jsem nakonec přišel na to, jak se takový terén dá zmapovat v ucházející kvalitě. Snad jediným oříškem by mohl být výtah, který ovšem závodníci SP používat nesmí, a proto tento problém nechávám někomu, kdo bude mapu vylepšovat pro oblastní žebříček nebo zimní ligu, kde bude transport zdviží povolen. Celkově jsem si ale při mapování chrochňal jako prase v mapařském žitě, protože nebyl problém s mojí oblíbenou technologií natáčení komentovaného videa, které následně využívám při kreslení mapy - upřesňuje mi to, co není zřejmé z ortofota, jako průběžnost hustníků, objekty skryté pod korunami stromů, pod střechami domů, překonatelnost zídek, atd.
Na Petříně (sprintové štafety) jsem se po hooodně dlouhé době pustil i do mapování skal. Kdo by je tam čekal? Já, jakožto mimopražský, rozhodně ne. Spíš jsem doufal v prudký, leč kultivovaný kopec, ale ve skutečnosti to nakonec bylo především skoro lesní mapování. Ani video se proto nedalo pořádně použít, protože bych namluvené informace na videu úspěšně nespároval s tím, co vidím v ortofotu. Takže jsem pořádně posílil levou ruku, na které jsem neustále nosil notebook.
Na počátku července jsem se šel podívat, kterak se mapa změnila a nestačil jsem se divit. Na vrcholku Petřína začali dělat kompletní rekonstrukci, takže mohu nějaký ten hektar mapy vzít, smazat a nakreslit znovu.
Stromovka (knockout sprint) mi byla přidělena jako terén, který prý půjde nejrychleji, protože v něm nic není. Ano, to byla povětšinou pravda. Ovšem v pasážích, kde něco bylo, toho bylo docela dost. Nejhorší na tom všem byla zima, protože mapy na závod musí být vyhotoveny, podle nových pravidel, půl roku před závodem a to znamenalo koncem března.
Některé pasáže Stromovky jsou vyloženě zakleté. Mapovat Výstaviště pod dohledem Kočky a (jeho poslední) Matějské se fakt moc nedalo a při návratu za pár měsíců, tam byli, pro změnu, Harlejáři - takže rachotu a smradu všude kolem a celá plocha uzavřená. Když jsem to zkusil ke konci srpna, byl tam pro změnu nějaký koncert nebo festival. Vyšel konečně další pokus začátkem září, kdy prostor výstaviště naopak opanovala pouze delegace pořadatelů při průzkumu terénu.
Do výčtu patří ještě prostor kolem hotelu Pyramida, v němž proběhne kongres IOF. Poslouží pro model sprintu, ale uskuteční se na něm také závod pro bafuňáře z IOF a media.“
První revize pro sprintové disciplíny proběhla na začátku července, od 20. srpna proběhla další a jednotliví stavitelé ještě těsně před závody proběhnout celou mapu tak, aby případně objevili nové zahrádky či změny na poslední chvíli, aby mapa pro sprinty byla naprosto aktuální.
Kompletní mapa pro middle má 2,2 km2 náročného skalnatého terénu a obsahuje prostory pro závod SP, veřejný závod při SP a model. „Pro mě to byl prostor s jedněmi z největšíc
h svahů co pamatuju a hustníky překvapivě výživné. Na rozdíl od Starouše (pozn. - nedílná přezdívka Jana Fátora) jsem mapoval většinou v pěkným vedru, ta revize to teď v létě dovršila - 36 stupňů ve stínu. Ale že jsem zhubnul 3 kila beru jako pozitivum ," podotýká Zdeněk Sokolář ke kompletní revizi, která proběhla začátkem srpna 2018.
„Co se týká skal, bylo to normální mapování. V rámci obvyklých podmínek u nás jsem měl k dispozici dobrý podklad. Snažil jsem se být trochu hrubší, ale nestačilo to, ale jinak jsem z toho měl dobrý pocit.“ Novinkou je povinnost poslat mapu pro mezinárodní závody min. půl roku před závody poslat ke schválení mapovou radou IOF. Ta měla určité výhrady pro mapu na middle, které byly následně opraveny. Oběma mapařům jsme položili i otázku na zkušenosti a názor na nový kontrolní program hlídající aktuální požadavky IOF - zejména další zvýšení generalizace, Zdendy se týká také nový lesní mapový klíč. Velmi kulantně řečeno, zatím se s těmito novinkami a aktuálními požadavky IOF spíše ještě sžívají...
Mapa pro middle bude mít pro rozhraní zelené čárky (viz ukázka), což je povolená novinka pro ISOM 2017, použitá například na MČR KT 2018).
Tisk map provede osvědčený Žaket. Pro knockout sprint a sprintové štafety budou mapy vytištěny laserem, sprint a middle ofsetovým tiskem. Pro krátkou trať bude provedena specifická technologie, aby se předešlo jen nepatrnému posunutí kolečka v extrémně detailních skalnatých partiích.
Přesný počet map ještě zcela není znám (počty závodníků doprovodných závodů, mapy pro partnery atp.), ale předběžně se počítá, že se vytiskne okolo 12 000 map (závody, náhradní mapy, trenéři, modely, tréninky, doprovodné závody, mapy pro media a partnery atd.).
Petr Kadeřávek