Mistrovství světa je za námi, za deset dní začíná norská série světových pohárů a potom bude v kalendáři hlavních světových OB soutěží dospělé reprezentace zbývat pouze naše závěrečné kolo SP. Je tedy čas začít na něj myslet čím dál více. Účastníky MS necháme ještě chvíli vydechnout a obrátili jsme se na ty členy A týmu české reprezentace, kteří v létě ze zdravotních důvodů na startu chyběli – Honzu Šedivého, Denisu Kosovou a Honzu Petrželu.
Šéďovi není zrovna dvakrát do řeči, už přes rok jej trápí dlouhodobé zdravotní problémy, které mu stále nedovolují 100% přípravu, takže ke svojí aktuální situaci už jen dodává, že jeho start je nejistý.
Další jmenovaní jsou v o něco lepší náladě, takže se nám rozpovídali víc:
Ahoj Denčo,
Ty jsi důvody pro vynechání letošního léta shrnula před pár dny v letním sloupku reprezentanta na O-news. Neměli bychom pro jistotu moc předbíhat, ale mohlo by to tedy teď být zase už jen lepší - jen dohnat tréninkové manko a vypořádat se se školou a obhajobou, abys měla do závodění čistou hlavu? Počítáš už i se svěťáky v Norsku?
Jasně, že počítám a také se tam těším. Tréninkové manko velké ani není, poměrně jsem celý rok trénovala, jen mám letos pocit, že se nějak nemůžu potkat s formou a je to trochu trápení….
Bohužel školu zase budu finišovat těsně před svěťáky právě v Norsku, tak je to celé takové hektické a buď chybí forma fyzická nebo psychická.
Právě ukončené MS bylo posledním „kompletním“, bude pro tebe rozdělení na lesní a sprintové znamenat nějaké změny v přípravě?
Já jsem ráda, že je na řadě lesní MS (pozn. - v roce 2019 bude MS lesní a rovněž v Norsku). Sprinty pro mě stále nějak nejsou to pravé, jako bývaly. Tréninky po tvrdém mi způsobují obtíže se zraněnou nohou, tak se jim snažím trochu vyhýbat a převádět trénink do lesa. SP/MS v Norsku jsou velkou výzvou, terén bude náročný a bude to vyžadovat hodně skandinávské přípravy, aby člověk uspěl.
Máš nějaký názor na to, zda by se měla tato změna nějak využít pro budoucí podobu závodů? Třeba opětovné zavedení kvalifikací a přinejmenším stejné počty startujících na MS jako na ME, aby bylo MS kvalitativně srovnatelné s ME. A obzvlášť po letošním posledním úseku mužů na MS si pak říkám, jestli by neměly být delší úseky štafet...
Přiznám se, že nevím, jak má přesná koncepce závodů na MS v Norsku vypadat a je mi to vcelku jedno. Teď na SP se běží v pátek long (zkrácený, 65´), sobotu prolog (zkrácený middle, 25´) + handicap (45´) a v neděli štafety, což bude náročný, ale vcelku zábavný program. Rozhodně by mi ale nevadilo opětovné zavedení kvalifikací na MS. Člověk se přece jen trochu ostřeji seznámí s terénem a rozzávodí, než když vlítne přímo do finále.
A ano, myslím, že byl záměr ubrat na prestiži ME a přidat MS.
Prodlužování štafet v ženské kategorii by ale přineslo ještě propastnější rozdíly než jsou do teď. Ano, mužům by štafety o 5-10 minut delší vadit nemusely, ale takto si myslím, že mohou zasáhnout do bojů o hezká umístění i slabší trochu národy.
Zdar Ňufe,
letos o tobě není moc slyšet, u MS bych ještě pochopil že v úvodu kolidovalo s Rumpálem, ale chyběl jsi na AMS a přeskočil jsem tě v rankingu, co se stalo?
Ahoj Kade, MS holt letos časově nezapadalo do plánu, začátek se kryl s Rumpálem, konec zase s Grand Prix Polonia v milovaných Jakuszycích a přes to prostě nejel vlak. No dobře, teď vážně. Bohužel jsem zopakoval přípravu z minulého roku a od konce února jsem byl bez běžeckého tréninku, tentokrát kvůli špatné achillovce. Letos jsem to ale rozběhal až o měsíc později (v týdnu před Jukolou), takže už toho času na nějakou smysluplnou přípravu před nominačkama i samotným MS fakt moc nebylo. Jinak na AMS už jsem kvůli novým pravidlům stařeček, a i když jsem se 2 roky nazpět zasadil o snížení počtu závodů v rankingu na 8, tak mi to stejně nedalo. Ale počkej si na konec srpna, díky Rumpálu budu zpět na koni.
Nicméně léto trávíš poměrně aktivně a vidím, že jsi už přihlášen na MČR na klasice, takže s podzimem počítáš a české kolo svěťáků jsi neodpískal? Nebo ti zdraví ještě neumožňuje plný trénink?
Nohy teď díky bohu drží, takže se snažím naplno trénovat a finále SP v ČR je jasným vrcholem. Po cestě k němu se teda ještě zastavím na SP v Norsku a na MČR na klasice.
Jak jsi na tom ve vztahu k tréninku s časovými možnostmi, kolik ti momentálně dává zabrat škola a práce?
Ve škole už mi zbývá jenom diplomka a státnice. S diplomkou se peru teď, státnice mám v plánu v lednu. Práci jsem kvůli tomu teď upozadil. Na trénink tak mám času dost, největším nepřítelem je time management vzhledem k tomu, že jsem nikdy neměl tak dlouhodobý úkol jako je diplomka a státnice.
Už jsi svůj obor uplatnil i na svazu – vidíš tam i variantu svého dalšího pracovního uplatnění? Třeba i s výhledem „bafíkování“, možnosti něco změnit v dalším směrování OB ...
Teď budoucnost neřeším, chci odstátnicovat a pak se uvidí. Rád bych ale svou právnickou kariéru spojil se sportem, to je výrazně pozitivnější prostředí, než chapadla rodinného a obchodního práva. Možností je více, uvidím, jak se to vyvine.
Právě ukončené MS bylo posledním „kompletním“, bude pro tebe rozdělení na lesní a sprintové znamenat nějaké změny v přípravě?
Zásadní výhodou bude dvouletý cyklus pro přípravu v terénech dalšího lesního MS. Společně se znovuzavedením kvalifikace (zatím to ale vypadá jen na middle), by se měla zvýšit prestiž samotného MS i jednotlivých disciplín. Otázkou je specializace na les/sprint. V českém týmu takové rozdělení nepředpokládám, nejlepší orienťáci jsou stále schopni běhat všechny disciplíny na špičce, projekty sprintové specializace (Norsko, Finsko) zatím spíše selhávají. Je to každopádně trochu krok do neznáma a je těžké odhadnout, jestli se za pár let nebudeme vracet zase zpět v kruhu, pardon, pane Hegele, po spirále.
Ptal se Petr Kadeřávek