Než se budeme průběžně vyptávat našich reprezentantů, co pro ně české finále světového poháru znamená, začali jsme u jejich kouče, Radka Novotného...
Letošní vrcholná mezinárodní o-akce domácí scény je ještě relativně daleko, za mnoha horizonty jiných důležitých a náročných podniků. Jak moc momentálně na naši finálovou sérii SP myslíš, ať z hlediska sportovního, tak třeba přípravného po praktických stránkách?
Podvědomě to opravdu vnímáme jako vyvrcholení celé té sezóny s mnoha vrcholy. Letos je to taková hřebenovka... Určitě má domácí SP intuitivně mnohem větší váhu než náš tradiční komorní výlet na finále do Švýcarska. I ten tlak bude jistě jiný.
Pro ME v Jeseníku a okolí se i přes „domácí“ prostředí u některých terénu nevědělo, co přesně od nich čekat – to letos předpokládám nehrozí, i kdyby to nebyla Praha, tak charakter českých měst známe, takže potenciál neznáma by myslíš mohly skýtat jen případné umělé sprintové překážky? Jaký rozsah a podobu specifické přípravy na tyto závody máš v plánu?
To mluvíme o těch třech sprintových závodech. Sprint většinou dává všem rovné šance, domácím i přespolním. Se současnými možnostmi virtuálního průzkumu je to hlavně o píli. Některé týmy si na přípravu podkladů najímají externisty, ale mnohem efektivnější je, když se do toho každý závodník ponoří sám a s terénem se aktivně sžije. Takže předpokládám, že i v tomto případě se do toho položí hlavně sami závodníci, tam je naše angažovanost spíše kontraproduktivní. Spoustu prostorů lze od počítače poznat téměř dokonale. Když například připravuju podle Street View trénink ve městě, kde jsem nikdy nebyl, často pak nepotřebuju k roznášení kontrol mapu. Tak silný je ten efekt. Z čehož analogicky vyplývá, že kdo se tím sám nezabývá, rozhodně ztrácí už na startu... Umělé překážky? Ty do toho vnáší moment překvapení, testují x-faktor, to je pozitivní a vlastně by tam něco takového vždycky mělo být, aby se na to nedalo úplně nachystat. Jen je potřeba zajistit co nejlepší čitelnost uzávěrek v mapě – má jít o změnu proporcí terénu, ne o nachytávanou... Ale zpátky k té přípravě – společně můžeme odhalit všechny potenciální "špeky" a v rámci nominačního víkendu absolvujeme relevantní simulace. Pak je ale samozřejmě na každém, aby si průběžně budoval nějaké ty spintové rutiny a taky odpovídající běžeckou výkonnost. Ostatně, ta je klíčová, protože naše sprintové terény umožňují běžeckou kapacitu poměrně snadno uplatnit. Neměli bychom ale zapomínat ani na skalní middle na Hruboskalsku, tam naopak máme značnou výhodu znalosti domácího prostředí a rádi bychom ji v něco přetavili. Do skal určitě zajedeme už v rámci červnového kempu.
Kolik našich závodníků bychom měli na startu spatřit?
Na základě žebříčku IOF patříme v mužích i ženách mezi 6 nejsilnějších zemí, takže naše kvóta pro SP je 8+8.
Pro ty, kdo průběžně nesledují dokumenty repre – jaká budou nominační kritéria?
Protože chceme nominovat hlavně závodníky s aktuální formou a dát šanci i těm, kterým se v průběhu sezóny třeba nedařilo nebo byli zdravotně mimo, jsou kritéria nastavená následovně:
2 muži a 2 ženy pro všechny individuální závody budou nominovaní přímo z průběžného pořadí SP. Dalších 3+3 si vyběhne nominaci zvlášť pro middle a zvlášť pro sprint přímo z nominaček. Zbytek do toho počtu 8+8 už, tak jako obvykle, závisí na více faktorech - tam se bude určitě promítat i nějaká perspektiva a jiné okolnosti. Nominace bude oznámena 26. 9.
Lze myslíš v přístupu závodníků vytušit nějaký pocitový subjektivní žebříček důležitosti mezinárodních akcí – myslím tím, zda třeba závody SP mohou být o něco níže než MS nebo ME. Navíc bude říjen, konec sezóny, spousta náročných akcí v nohách...
Pro základ reprezentace je vždy jasnou prioritou MS, to je dané a troufám si říct, že to nic nepřebije. Ale před těmi českými svěťáky je dost času znovu se nadechnout, chytit inspiraci. A domácí prostředí je samo o sobě obvykle velmi silná inspirace. Takže lze oprávněně věřit, že by tahle série SP mohla v žebříčku podzimních priorit přebít i MČR štafet a družstev ;)
Může proto být třeba zrovna pražská série jednou ze šancí pro „závodníky druhého sledu“, pro něž – s ohledem na nabitost sezóny – vidíš šance na účast na vrcholných akcích, jak uvádíš v komentáři k plánu akcí RD?
Jasně, toto je pro ty méně zkušené fantastická příležitost, jak to zase někam posunout.
Série bude čítat knock-out sprint – jak často mají závodníci možnost si jej vyzkoušet?
Téměř vůbec. Běhá se to sporadicky, spíše v tréninku a na specializovaných sprintových akcích.
V postupu rozšiřování sprintu bude letošek významný také tím, že se naposledy odehrají MS a ME s lesními i sprintovými disciplínami současně. Bude mít, resp. má již tento vývoj pro reprezentaci nějaký vliv na plánování přípravy a soustředění, jejich průběhu, specializace, volnější program…?
Uvidíme, jaký dopad to bude mít od příštího roku. Asi se dá předpokládat určitá větší specializace jednotlivých přípravných akcí. A celkové mírné rozvolnění sezónního plánu na úrovni reprezentace, zejména v těch "sprintových" letech. Ale letos je to zatím kombinované a navíc i tak nesmírně nabité, takže zatím beze změny.
Letos jsi stavitelem tratí na MČR ve sprintu, jak jsi k tomu přišel, je to souhra skutečností, že jej pořádá personálně opravdu malý klub a současně bude mít závod význam pro nějaké nominační účely, tak jsi jej chtěl mít pod kontrolou?
Tábor jsme společně s Jirkou Vébrem původně nechali zmapovat před sedmi lety pro jarní sprintovou akci reprezentace jako jednu ze sprintových perel naší země. No a Jirkovi se to pořádání tak zalíbilo, že se mě jednou v nestřežený okamžik zeptal, jestli bych byl ochotný tam postavit mistrovství, kdyby ho do toho úžasného prostoru získal. No a jelikož Jirka věci dotahuje do konce, tak si to své tehdejší ano teď musím odpracovat a vynasnažit se, aby to MČR bylo jiné než ty tři předchozí tratě, které jsem tam už stavěl ;) Že se zároveň jedná o významný sledovaný závod směrem k MS v historickém centru Rigy, to už je jen bonus.
ptal se Petr Kadeřávek