Považuji se víc za lesního závodníka

2.10.2018

foto Považuji se víc za lesního závodníka

... a zde Venda Horčičková

Ahoj Vendy,

na úvod bych se ráda vrátila k předchozímu kolu SP do Norska, k dvojzávodu s prologem a stíhačkou, vedly se o něm zajímavé diskuze. Jak se běželo Tobě a co si o tomto konceptu myslíš?

Ahoj. Prolog a hlavně následující chasing start se mi moc nelíbily. Pro mě to nemělo s orienťákem mnoho společného. U prologu byl problematický minutový startovní interval, který v kombinaci s ženskou jedničkou „na náhodu“ (bažinka uprostřed světle zeleného) způsoboval rychlé sbíhání a běh ve vlacích. Výsledky z něj tak podle mě nebyly moc relevantní. A odpoledne v chasing startu se prostě jen běželo ve skupině na záda toho před vámi. Rozhodoval jen běh, ne orienťácké schopnosti a to se mi nelíbilo. Uvidíme, jak se ten formát vyvine. Takto to rozhodně není radost běhat a podle reakcí ostatních po závodě nejsem zdaleka jediná, komu se to nezdálo.

 

Finále světového poháru se odehraje na domácí půdě, takže očekáváme hojné zastoupení v řadách fanoušků. Jak je to u Tebe - vnímáš povzbuzování fanoušků, když běžíš a pomáhá Ti to?

Když běžím závod, tak se to paradoxně snažím nevnímat, abych se dokázala soustředit na mapu a výkon. Naopak při doběhu, kdy už jde jen o to to pořádně narvat a nechat tam všechno, je hlasité povzbuzování skvělé. Snažím se vzít si tu energii od všech kolem a přetavit ji v ještě o trochu rychlejší finiš. I po závodě mám ráda, když jsou lidi kolem a povzbudí mě. Takže se na domácí atmosféru v arénách určitě těším.

 

Jaké máš dojmy z proběhlých nominačních závodů? Šla jsi je společně s Janou, i když už jste byly před-nominované, bylo to více v klidu? Jak ses vypořádala s technicky náročnějším middlem?

Tlak jsem na sebe samozřejmě neměla takový, jako kdybych běžela o reálnou nominaci, ale i tak jsem se snažila si navodit závodní pocit, abych si z víkendu mohla odnést nějaké poznatky o závodním tempu v daném terénu. Celé jsem to brala jako simulaci víkendu SP, a to jak po té technické stránce, tak po té fyzické, kdy jsme odběhli 3 závody v 48 hodinách. Měla jsem radost, že fyzicky jsem se necítila ani poslední den unavená, takže věřím, že příprava jde dobrým směrem. Technicky jsem do middlu trochu moc vlítla, začátek nebyl ideální. Cenné bylo, že pak už jsem se s tím srovnala a odběhla to od čtvrté kontroly dobře. Abych měla na middlu SP větší jistotu, šla jsem společně s Janďou ještě odpoledne jeden technický trénink. Celkově jsem měla z víkendu dobrý pocit a doufám, že se to projeví i tento týden v ostrých závodech.

 

Světový pohár už klepe na dveře, jak probíhá závěrečná fáze Tvé přípravy?

Závěr už je víc o odpočinku, pár rychlých tréninků prokládám klusáním a čekám, až přijde forma. Jak říká můj trenér Kačor, forma se chytá v posteli. Tak doufám, že ji chytím :-)

 

Na jakou etapu se těšíš nejvíce? Vyhovuje Ti více nakopnout sprint v parku nebo zdolávat záhyby skal při technickém middlu?

Považuji se určitě víc za lesního závodníka, takže se nejvíc těším na sobotní middle. Vlastně mě mrzí, že je domácí série SP tak moc sprintová. Na druhou stranu u sprintů si člověk víc užije tu domácí atmosféru a podporu fanoušků. Těším se na sprintové štafety a boj do kopců pod Petřínem. A taky závěrečný sprint v Mladé Boleslavi, kde bych měla poprvé běžet sprintové finále jen pro nejlepších 40 v pořadí SP. To je pro mě speciální. Knock-out sprint beru spíš jako test sebe i daného formátu.

 

Máš v Praze nějaký podnik, kde Ti to vyhovuje a kam si můžeš zajít po štafetách na Petříně?

Prahu zas tolik neznám a už vůbec ne její podnikovou scénu, takže vůbec nemám žádné oblíbené místo. Proč vlastně? Po sprintových štafetách na Petříně se plánuji hlavně přeorientovat na les a soustředit se na middle ;)

 

Děkujeme za odpovědi, přejeme hodně štěstí a správný směr!

Ptala se Bára Balcarová