Praha: město, kde se dějiny mísí s živým kulturním děním a pivem

30.11.2017

foto Praha: město, kde se dějiny mísí s živým kulturním děním a pivem

Česká metropole se vyvíjí již po jedenáct století, je místem prorostlým historií a příběhy, kromě toho je však také velmi dynamickým městem s moderní architekturou a s širokou nabídkou kulturních a sportovních akcí. Téměř není nutné zmiňovat, že zážitek z Prahy není kompletní bez návštěvy pivnice.

Praze se přezdívá stověžatá; na románské kaple, gotické katedrály či barokní paláce jsou totiž po celé Praze krásné výhledy, a to také díky tomu, že centrum města se rozkládá v údolí Vltavy obklopeném kopci. Vyhlídkovým místem číslo jedna je Pražský hrad, největší hradní komplex na světě. Hrad s katedrálou svatého Víta na svém nádvoří, nedalekým Letohrádkem královny Anny a pitoreskní Zlatou uličkou tvoří historické jádro metropole. I díky Hradu je Praha pátým nejnavštěvovanějším městem Evropy - po Londýně, Paříži, Istanbulu a Římu. Mezi další historické památky patří dále především Staroměstské náměstí se slavným orlojem, Celetná ulice, Židovské město, Karlův most a Malostranské náměstí. Vývoj města ale nekončí u baroka, v centru narazíte na budovy stylu Art Nouveau nebo na kubistickou architekturu, kterou reprezentuje především Dům U Černé Matky Boží na Ovocném trhu.

V Praze, Evropském městě kultury 2000, si milovníci kultury vždy najdou oblast svého zájmu. Příznivci výtvarného umění si musí udělat zastávku ve Veletržním paláci, kde stálou expozici vedou díla světových umělců jako Picasso, Van Gogh, Monet a Mucha. Více experimentální výstavy představují galerie jako DOX, Kampa a např. Rudolfinum, které najdete v samotném srdci Prahy, na náměstí Jana Palacha, kde před rokem vyrostl kontroverzní památník – sousoší Dům syna a Dům matky. O většinu dalších diskutovaných uměleckých děl, které přispívají do městského koloritu, se zasloužil sochař a výtvarník David Černý. Jedním z jeho děl je trabant na nohách symbolizující hromadný odchod východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze v létě a na podzim 1989. Najdete jej na zahradě Lobkovického paláce. Černý si pak dále oblíbil sochy obřích miminek, ty se plazí jak po žižkovském vysílači, tak v parku na Kampě. Proslavená je také socha sv. Václava v pasáži Lucerna, ta představuje Václava, jak sedí rozkročmo na břiše mrtvého koně zavěšeného o stropu.

Hudební scénu v oblasti klasické hudby nejsilněji zastupuje Rudolfinum a Obecní dům. Do Národního divadla se kromě architektury a výtvarné výzdoby zastavte na činohru, operu či balet. Další divadelní představení nabízí tradiční Stavovské divadlo, Vinohradské divadlo či Dejvické divadlo. Alternativní divadelní inscenace představuje na nové scéně Národního divadla Laterna magika nebo např. v Holešovicích Jatka78, podium nového cirkusu či loutkového divadla. Koncerty populární hudby nabízí renovované kluby jako Roxy, Akropolis, Cross Club nebo MeetFactory.

Za fotbalovými či hokejovými utkáními se vydejte na Strahovský stadion, do O2 areny, Stadionu Letná nebo do Eden arény ve Vršovicích. Za účelem po-závodní regenerace můžete navštívit jeden z mnoha pražských bazénů a akvaparků - Plavecký stadion Podolí, Aquacentrum Letňany nebo např. PSA Hloubětín, který je jako jediný přisolovaný mořskou solí. Nedaleko Prahy se nachází největší český aquapark - Aquapalace Praha.

Před ruchem městské dopravy můžete utéct do jednoho z parků – jedním z nich je romantické ostrov Kampa, dále pak Valdštejnský park, park na Letné nebo park Petřín, kde najdete rozhledu připomínající pařížskou Eiffelovku a také zrcadlové bludiště.  Na druhém břehu Vltavy podobně impozantní výhled nabízí park historického hradiště Vyšehrad.

Atraktivním společenským prostorem se stala v posledních letech pražská náplavka na Rašínově nábřeží, kde se kromě koncertů konají o víkendech farmářské trhy nebo např. swingová tančírny. Mezi studenty se staly oblíbené ulice Karoliny Světlé, Krymská a Dlouhá, a to především kvůli kavárnám, levným restauracím a nočnímu životu. O pivnice v Praze rozhodně není nouze, ve Zlých Časech v Nuslích si můžete načepovat pivo z dvaceti čtyř malých a středně velkých pivovarů z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Dalšími vyhlášenými lokály jsou U Jelínků, U Pinkasů, Pivovarský dům, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha nebo Klášterní pivovar Strahov.