V závěrečném sprintu nejvýše švédské barvy, Janošíková desátá

8.10.2018

foto V závěrečném sprintu nejvýše švédské barvy, Janošíková desátá

Poslední ze série závodů letošního světového poháru je za námi! Závěrečný sprint v Mladé Boleslavi začal představením nejlepších borců SP. Diváci si mohli chytit svou čelenku, nebo dokonce podkolenky od sponzorů. Výkon dne předvedla Tereza Janošíková, která urvala skvělé 10. místo, reprezentantky Jana Knapová a Vendula Horčičková jsou v první dvacítce! V mužích Vojtěch Král vybojoval 14. místo a spolu s 19. Markem Minářem hájí Česko v první dvacítce. Český tým je v celkovém pořadí SP čtvrtý.

Ve sprintovém závodu žen byla nejrychlejší Tove Alexandersson, vedoucí žena světového poháru. Podle Tove jí dnešní závod dobře sedl a až na drobnou chybku zůstávala po celou dobu koncentrovaná a volila rychlé volby. Na druhé pozici skončila finská reprezentantka Maija Sianoja, pro kterou se jednalo o vůbec první umístění na stupních vítězů na světovém poháru. Na třetím místě již naopak nebylo žádné nové jméno, obsadila jej švýcarská závodnice Judith Wyder (v rámci finálového kola jinak také vítězka čtvrtečního Knock-Out Sprintu). Judith hodnotila závod jako „fyzicky ale též technicky náročný, obzvlášť po celém dnu vytrvalých střevních obtíží“, kvůli nimž vynechala včerejší middle.

Za český tým zazářila Tereza Janošíková, která obsadila famózní 10. místo! Terka závod komentovala takto „fyzicky mi to běželo dobře, ale nešlo se úplně kousnout, jako by se mi posunula hranice rychlosti, občas cítím, že ještě můžu, ale už to nejde.“ Janě Knapové se i přes urputný boj s nachlazením dnes podařilo vybojovat krásné 14. místo. Přejeme brzké zotavení! Vendula Horčičková se na 19. pozici zapisuje též do první dvacítky. Adéla Indráková skončila 22. a Denisa Kosová bere 29. příčku. Tato členka našich úspěšných týmů ze sprintových štafet na MS 2017 a ME 2018 (čtvrtá místa) si letos nicméně od svých sprintových výkonů příliš neslibovala, když pro průběžné zdravotní problémy neměla příležitost důkladně natrénovat rychlost.

V mužích svým výkonem, jako jediný s časem pod 15 minut, vytřel zrak Švéd Jonas Leandersson, jeden z protřelých sprintových specialistů (mj. jedno zlato z MS, dvě z ME). Jen o sedm sekund později doběhl další sprintový specialista, Belgičan Yannick Michiels, který na medaili z MS stále čeká, ale v rámci SP si druhým místem zkompletoval sbírku všech tří umístění na bedně. Třetí pozici si odváží Matthias Kyburz (SUI), který dnes ale mohl současně slavit vítězství v celkovém světovém poháru.

V našich barvách se nejlépe umístil Vojtěch Král, který si doběhl pro 14. místo. „Zásadní volbu na desátou kontrolu jsem zvolil špatně. Potom na jedenáctou jsem mírně neodhadl ideální postup a trochu jsem to obíhal.“ komentuje závod Vojta Král. Marek Minář, i když si v cíli stěžoval na zatuhlé nohy, vybojoval krásné 19. místo. Včerejší vítěz Miloš Nykodým skončil 22. Pavel Kubát obsadil 33. příčku a Jan Petržela skončil na 38. pozici. Tomu se nakonec účast na českém kole SP nevydařila, po nedávné zdravotní indispozici se nestihl zotavit tak, jak si představoval.

Únava z náročných 4 dní i z celé sezony byla patrná, nejen naši závodníci zmiňovali, že necítili „žádný dynamit v nohách“ jak trefně poznamenal Vojta Král.

V celkovém pořadí světového poháru zvítězil Matthias Kyburz (SUI). V ženách je královnou takřka o parník - o 316 bodů švédská Tove Alexandersson. Parádní Vojtěch Král se posunul na fantastické 5. místo! Výrazně si polepšil i Miloš Nykodým, který se z 18. průběžné pozice, dostal na konečné 11. místo. Pavel Kubát skončil jako 30. muž světového poháru. V ženách je nejlepší Češkou Jana Knapová, která si odnáší celkové 15. místo světového poháru. 18. ženou je Vendula Horčičková, Denisa Kosová je na celkové 27. příčce.

Český tým je v celkovém pořadí SP čtvrtý! Gratulujeme! Nejúspěšnějším týmem se stali Švýcaři, druzí skončili Švédi, z třetí pozice se radovali Norové.

Po skončení A závodu následoval B rozběh a s ním i doprovodný závod oblastního žebříčku. Doprovodného závodu se zúčastnilo téměř 1200 závodníků z různých koutů republiky, takže se nakonec jednalo o jeden z nejobsazenějších závodů sezóny... V hlavní mužské kategorii H21L se z vítězství radoval Matěj Kamenický (LPU), v ženách vyhrála Adéla Bogarová (SK Praga), která mmch. na ME 2016 v Jeseníku byla jedním z členů české výpravy (tehdy ovšem ještě pod příjmením Jakobová).

 

ŽENY

 

1 Alexandersson Tove SWE 14:51

2 Sianoja Maija FIN 15:13

3 Wyder Judith SUI 15:17

10 Janošíková Tereza 15:57

14 Knapová Jana 16:14

19 Horčičková Vendula 16:22

27 Indráková Adéla 16:59

29 Kosová Denisa 17:07

 

MUŽI

 

1 Leandersson Jonas SWE 14:53

2 Michiels Yannick BEL 15:00

3 Kyburz Matthias SUI 15:01

14 Král Vojtěch 15:43

19 Minář Marek 15:52

22 Nykodým Miloš 15:53

33 Kubát Pavel 16:55

38 Petržela Jan 18:01